He En

מילון מונחים

אקוסטיקה

הוא ענף בפיזיקה העוסק בחקר הקול, השימוש במדע האקוסטיקה בתעשייה ובטכנולוגיה מכונה הנדסה אקוסטית

בידוד תרמי

מושג המתאר חומרים ושיטות להפחתת מעבר של חום בין שני גופים בעלי טמפרטורה שונה. יש שימוש רב במושג זה בענפי הבנייה.

בידוד אקוסטי

מושג המתאר הקטנת מעבר אנרגיית קול בין שני חללים או מקטין את ההד בתוך חלל אחד.

בידוד "המעטפת החיצונית"

כאשר מחממים/מקררים את הדירה, נוצר זרם חום/קור העובר דרך "המעטפת החיצונית". מעטפת החוץ כוללת את הקירות החיצוניים, הגג והרצפה כך שככל שרכיבי המעטפת יהיו בעלי בידוד תרמי באיכות גבוהה יותר, כך הפסד האנרגיה יהיה, מן הסתם, נמוך יותר.

גיזת זכוכית

בד לא ארוג בצבע שחור העשוי סיבי זכוכית. ציפוי פני לוח צמר הסלעים או צמר הזכוכית בגיזת זכוכית מונעת נשירת סיבים לחלל החדר, מבלי לפגוע בבליעה האקוסטית של הצמר. כמו כן מקנה גיזת הזכוכית לפני המוצר גוון שחור. תכונות אלה זאת נחוצות בעיקר כאשר הבידוד מותקן מעל תקרת פח מחורר, תקרת גבס מחורר או תקרת כוורת.

גשרים תרמיים

אזורים רגישים במיוחד לתופעת העיבוי הם ה"גשרים התרמיים", הנמצאים בקירות החיצוניים ובתקרת הגג. הגשרים התרמיים נוצרים בחלקי המבנה המשולבים במעטפת החיצונית בהם הבידוד התרמי קטן יותר מאשר במשטחים הסמוכים להם, לדוגמא: חגורות בטון בתקרות, בקורות ובעמודיה בטון המשולבים בקירות חוץ.

דחיסות\צפיפות

של גוף היא המסה שלו ליחידת נפח. הצפיפות נמדדת ביחידות של מסה לנפח, למשל בגרם לסמ"ק (g/cm³) או בק"ג למטר מעוקב (kg/m³). את הצפיפות נהוג לסמל באמצעות האות היוונית רו (ρ).

דציבל

היא יחידת מידה המשמשת להשוואה בין שתי רמות הספק. בל היא יחידה שהוגדרה במעבדות בל בשנת 1923 או 1924, ושמה ניתן לכבוד מייסד המעבדות וחלוץ התקשורת, אלכסנדר גרהם בל. יחידה זו היא יחסית, והיא משווה שתי רמות הספק בסקאלה לוגריתמית לפי בסיס 10, כלומר היא שווה ללוגריתם לפי בסיס 10 של היחס בין שני הספקים.

הולכה

מעבר החום דרך גופים מוצקים, כמו תקרות וקירות, מותנה בהתנגדות התרמית, דהיינו, כושר הבידוד של החומרים מהם בנוי הקיר או התקרה.

הידרופּוניקה \ חקלאות מנותקת

היא גידול צמחים במצע מנותק ללא שימוש בהזנה דרך אדמה דשנה. קיימות מספר שיטות לעשות זאת. כיום מגדלים בארץ מינים שונים של גידולים בשיטת ההידרופּוניקה, ובהם עלים מסוגים שונים, סוגים שונים של חסות

הרץ (HERTZ)

הוא יחידת מידה לתדירות במערכת היחידות הבינלאומית.היא נקראת על שמו של הפיזיקאי הגרמני היינריך רודולף הרץ אשר תרם רבות למדע בתחום האלקטרומגנטיות.הגדרת ההרץ היא Hz = s−1 שמשמעותה: "אירוע אחד לשנייה".

התנגדות למתיחה

חוזק מתיחה מודד את הכח הדרוש כדי למשוך משהו כמו חבל, חוט, או בקורת מבנים לנקודה שבה הוא שובר, ההתנגדות של חומר לכוח נוטה לקרוע אותו לגזרים, כפי שנמדד מתח המרבי חומר יכול לעמוד מבלי לקרוע.

התנגדות תרמית

היא ההתנגדות של חומר למעבר חום דרכו. ככל שההתנגדות התרמית של חומר גבוהה יותר, כך התנגדותו למעבר חום גבוהה יותר כלומר, הוא מבודד טוב יותר. כאשר רוצים לבנות בית עם בידוד מתאים, צריך לבחור את החומרים על פי ההתנגדות התרמית שלהם ולא לפי המשקל או העובי של החומר.

זרימה - (הסעה)

מעבר החום דרך האוויר, כאשר שכבת האוויר הקרה עולה כלפי מעלה בעת שהיא מתחממת. אם התקרה מבודדת היטב חלק גדול מהחום יישאר בחלל החדר.

חומר אורגני

כל חומר שמקורו בגוף החי או הצומח. כל חומר אורגני מכיל פחמן ומימן.

חומר מינראלי

הוא חומר אי-אורגני שנוצר בתהליכים טבעיים, בעל הרכב אחיד, לרוב גבישי שהאטומים שלו ערוכים בסדר גיאומטרי קבוע בו, או אמורפי – חסר צורה גבישית מוגדרת.

חסם אדים

הינו כיסוי, בדרך כלל יריעת ניילון או רדיד אלומיניום, המונע מעבר לחות דרך הקיר ודרך הצמר, על מנת לשמור על תכונות הבידוד של הצמר גם בסביבה של לחות גבוהה. חברת ש. כהן משווקת לוחות צמר סלעים ולוחות צמר זכוכית עטופים יריעת פוליאתילן שאינו דליק, וכן לוחות בכיסוי רדיד אלומיניום מצד אחד או משני צדדים.

חסם אש

הינו חומר השמור על תכונותיו הפיזיות להתנגד למעבר אש, גם בחשיפה לחום גבוה ואש. צמר סלעים מהווה חסם אש מצוין בזכות יכולתו להמשיך ולבודד מחום גם כאשר הוא נחשף לחום גבוה ולאש. צמר סלעים משמש כאלמנט חסם אש בתוך דלתות אש, פנלים מבודדים, מעברי אש וכדומה.

טמפרטורה ממוצעת

הערך הממוצע שבין טמפרטורת הצד החם והצד הקר במדידות מוליכות תרמית של חומר. ערכי המוליכות התרמית המוצהרים מבוססים על הטמפרטורה הממוצעת.

טמפרטורת שימוש מקסימאלית

טמפרטורת השירות המקסימאלית המומלצת, או הטמפרטורה המקסימאלית אליה ניתן לחשוף את החומר בביטחה לאורך זמן רב מבלי לגרום לנזקים ולשינויים במבנה החומר.

לא בוער או לא דליק

חומר שאינו מסוגל לבעור. יתכן שהחומר ישנה את מבנהו ותכונותיו בחשיפה לאש אולם לא יידלק ולא ילבה בעירה. צמרים מינראליים כגון צמר סלעים וצמר זכוכית מסווגים חומרים לא דליקים.

מוליכות תרמית

תכונה של חומר המציינת את מידת העברת החום של החומר. מוליכות החום נמדדת ככמות החום המועברת בחומר, ליחידת זמן ובתנאים קבועים, בניצב לפני השטח, בעקבות הפרש טמפרטורות נתון, כאשר העברת החום תלויה רק בהפרש הטמפרטורות. את מוליכות החום מקובל לסמן באות היוונית קפא: .

מידת הבסיסיות של תמיסה

הגבה (קיצור של: pondus Hydrogenii)- הוא מדד לרמת חומציות של תמיסה, המתבסס על ריכוזם של יוני הידרוניום ( ) בתמיסה. את המושג הציג לראשונה הכימאי הדני סרן סרנסן בשנת 1901. האות P מייצגת חזקה (power). לדעת אחרים, הוא מייצג פוטנציאל, במשמעות של ריכוז. H מייצג יוני מימן חיוביים (פרוטונים; +H)

מקדם בליעה אקוסטית

בליעה של הרעש בחדר, שלא ייצא, חומרים מבודדים את הרעש.

מעברי אש

קירות של פירים של מעלית

מעבר חום

בכל מקום שבו הטמפרטורה הפנימית הרצויה שונה מזו של הסביבה החיצונית, מתקיים "מעבר חום" העושה את דרכו מהאזור החם אל האזור הקר. מעבר החום נעשה בשלושה דרכים אפשריות: על ידי הולכה, זרימה (הסעה), או על ידי קרינה.

מקדם הנחתת רעש

ערך מספרי המגדיר את יעילותו של חומר בידוד לספוג רעשים בפסי תדרים שונים. 0 מייצג החזר כל הרעש, 1 מיצג ספיגה מושלמת של כל הרעש. בגלל אופן חישוב ערך ה-NRC, אפשרי ערך גדול מ-1.

סטייה מצפיפות מוצהרת

מותר לסטות 15 אחוז למעלה ולמטה

סיבי זכוכית פיברגלס

באנגלית: Fiberglass, "זכוכית סיבית" או "סיבי זכוכית") הוא חומר העשוי מסיבים דקיקים של זכוכית. משתמשים בו לרוב בתעשיית חומרי הבידוד והטקסטיל, לייצור בדים חסיני אש.

סיבים קרמיים

סיבים דקים העשויים סיליקה בלבד המיוצרים בתהליך התכה ומתיחה. המוצרים העשויים מסיבים קרמיים, כגון מזרנים או לוחות קרמיים, הם בעלי עמידות בטמפרטורה גבוהות עד 1200 מעלות, אולם מחירם בד"כ גבוה.

סיווג קול נישא (STC)

בדיקה וביקורת של מבנים בתחום אקוסטיקה, עבור תקינות הבידוד האקוסטי בדירה. רעש נישא הינו מופע רעש אשר מקורו בשינוי רמות לחץ אוויר, כגון: קולות מהשכנים: טלוויזיה, דיבורים וכדו'. בבדיקה אקוסטית זו של רעש נישא באוויר, בודקים את הבידוד האקוסטי של המבנה בהשוואה לתקנים האקוסטיים.

עובי

עובי לוח צמר סלעים או צמר זכוכית כפי שנמדד בהתאם לדרישות לת"י 751, סעיף 301 ו/או תקן EN 283

צמר זכוכית

הינו מבודד שאינו דליק מטבעו עקב העובדה שהזכוכית עשויה ממינראליים כגון חול ים, אינו מלבה אש ואינו פולט גזים רעילים בחשיפה לאש, אינו תוקף חומרים אחרים שבאים אתו במגע ישיר ואינו מעודד את תהליך החלדה של מתכות.

צמר מינראלי

חומר המורכב מסיבים העשויים חומרים מינראליים. סיבים אלה מיוצרים ע"י התכת מינראלים כגון בזלת, חול, דולומיט וכדומה, ותהליך ההופך את החומר המותך לסיבים בעובי של מיקרונים בודדים. לחומרים אלה תכונות בידוד תרמי ואקוסטי מעולות כמו גם עמידות לטמפרטורות גבוהות.שייכים לקבוצה זו: צמר סלעים וצמר זכוכית

צמר סלעים

חומר מינראלי המיוצר מסלעי בזלת גרוסים, העוברים תהליך חיתוך ועיבוד לסיבים דקים מאוד. החומר אינו דליק, לא פולט גזים ואינו נתקף עי' חרקים ובקטריות. חסרונו של החומר בכך שהוא עלול לאבד את תכונות הבידוד עקב ספיגת רטיבות. החומר משווק במזרנים עטופים בפוליאתילן, יריעות פי.וי.סי, או אלומיניום, שנועדים לבידוד

קירות מסך

קיר זכוכית ( כמו החלונות המבריקים במגדלים באיילון שמאחוריו זהו צמר זכוכית בגוון שחור בצד אחד גיזה שחורה ובצד השני רדיד אלומיניום (המבריק).

רדיד אלומיניום

מיוצר על ידי גלגולם של דפי אלומיניום דקים דרך מערוכים המשטחים את הדפים לעובי הדרוש. משמשים לבידוד תרמי ואקוסטי בתחום האלקטרוניקה ובתחום התעשייה האווירית והתעופה.

תגובה בשריפה

עמידותו של חומר כאשר נחשף לאש ותרומתו לליבוי אש. תקנות התכנון והבניה מחייבות בדיקה וסיווג תגובתם בשריפה של כל אלמנטי הבניה על פי ת"י 755, ובכלל זה צמר סלעים וצמר זכוכית. צמר סלעים וצמר זכוכית הם בעלי סיווג תגובה בשריפה גבוה מאוד שמשמעותו שחומרים אלה בטיחותיים, אינם נדלקים ואינם תורמים לשריפה.

תו תקן

בדיקת תקינות

תו תקן 751

תקן של הצמרים, בודק חוזק עובי דחיסות.

תמ"א 38

תוכנית המתאר הארצית לחיזוק מבנים קיימים בפני רעידות אדמה.

תקן אש תו תקן 755

בדיקת אש לבניין, עמידות באש, כל מוצר עובר בדיקות אש.